Sahrap SOYSAL

Efi Badem

Geçenlerde bir arkadaşım Gökçeada’dan elinde bir kutuyla gelince, o eşsiz lezzeti tatmanın heyecanını tekrar yaşadım. Çünkü kutunun içinde Efi badem kurabiyeleri vardı.

Yıllarca önce Gökçeada’ya gittiğimde Meydani Pastanesi‘nde yediğim ve daha sonra adaya kim giderse gitsin sipariş verdiğim bu kurabiyenin ilginç bir hikayesi de var…
Gökçeada’nın lezzet duraklarından biri olan Meydani Pastanesi‘nin sahibi Ergin Çelik, pastaneyi herkesin uğrak yeri yapmayı başarmıştı. Ancak aklında, çocukluğunda Rum komşularının özel günlerde yaptığı bademli kurabiye vardı.

Sahrap-SOYSAL

Yıllarca, çeşitli tarifler getirildi ve pastanenin imalathanesinde özenle denendi. Ama Ergin Çelik’in çocukluğundaki tat bir türlü ortaya çıkmıyordu. Tam bu deneme işinin masraflı olduğu kararını verdiğinde, bir arkadaşı Madam Efi’nin bu kurabiyeyi çok güzel yaptığını söyledi.
Ergin Çelik hemen Madam Efi’den bu kurabiyeyi yapmasını istedi. Kurabiyenin tadına baktığında, çocukluğundaki tadı bulduğunu anladı ve hemen denemeler başladı. Yaklaşık bir yıl sonunda da Madam Efi’nin imalatın her aşamasında başında beklediği muhteşem kurabiye üretime hazırdı. Ve Ergin Çelik kurabiyelere Madam Efi’nin adını verdi.
Şimdi Gökçeada’ya kim giderse gitsin Meydan Pastanesi’nde Efi badem yiyor ve hatta kutu kutu alıp evine götürüyor.