gökçeada’da Meydani pastanesinde yapılan saf tereyağından yapılmış pudra şekerli bir çeşit un kurabiyesinin adı.

(smurfs, 2010-11-29 13:45)
olsa da yesek

(elatnic, 2010-11-29 23:52)
#215811 [k]
gökçeadaya gidildiğinde mutlaka tadılması gereken kurabiye. biz gökçeadaya gitmeden o sözlüğe gelip yazmaya başlamış ne güzel.

(dreamer, 2010-12-05 18:29)
bilinen kaynaklara göre efibadem kurabiyesini birçok kişi birçok tarife göre yapmaya çalışmış ancak başarılı olamamıştır.nedeni ise bu kurabiyenin leziz sırrını birtek madam efi’nin bilmesidir.şuanda meydani pastanesinde uzun süre madam efi kontrolünde yapıldıktan sonra işte bu dedirten tarif uygulanmaktadır.kurabiyenin bir başka özelliğide güya 1 ay gibi uzun bir süre bayatlamadan muhafaza edilmesidir.

(efibadem, 2010-12-05 18:45)

gökçeada’da meydan pastanesinden edinebileceğiniz eşsiz bir lezzettir. un kurabiyesinin yakın akrabası olan efibademin içinde badem bulunur, kahve eşliğinde nirvanaya ulaştırır. biraz pahalıdır fakat hakkını verir. ah gitsek de yesek…

gökeçada’ya yolu düşenlerin denemeden dönmemesi şiddetle tavsiye edilir.
(aritra, 07.06.2011 12:16)

gökçeada’dan gelen hediye ile bugün tatma fırsatı bulduğum bademli un kurabiyesi. patenti sanırım aliye rona‘ya ait. (bu uydurma çıkarımı, logosundaki öfkeli rum kadını silüetinden yapıyorum.) kutusunda kocaman “hand made” yazıyor, fiyatının pek ucuz olmamasının sebebi bu olsa gerek.

tadına gelecek olursak, un kurabiyesinden biraz daha hafif. birkaç tane arka arka yediğinizde baymıyor tat. yalnız kuru ağız için biraz tehlikeli, üzerindeki un yüzünden boğulma tehlikesi geçirebilirsiniz, mutlaka bir sıvı ile ıslatarak yiyin. türk kahvesi çok iyi bir seçim olabilir. içindeki badem ya da bademler çıtır kıvama gelene kadar kavrulmuş, beğendik.

bunun yanında yine adadan karpuz kabuğu reçeli ve yeşil domates reçeli gibi iki enteresan reçel de geldi, incelemelerimiz sürüyor, yemek için doğru zamanı bekliyoruz.
(falandankorkmamfilandankorktugumkadar, 14.06.2011 11:45 ~ 11:46)

gökçeada’da tadılacak lezzetlerden ve adadan alınabilecek hediyeliklerden biri. fiyat olarak pek uygun olmasa da fabrika yapımı olmadığı ve o kurabiyelerin içine o bademlerin tek tek elle sokuşturulduğu düşünüldüğünde normal bile sayılabilir. ilk denememde içinden badem yerine sadece badem kabukları çıkmasına rağmen tadı ve kıvamı o kadar güzeldir ki bir oturuşta çayın yanında kocaman bir paket bitirilip hayvanlık mertebesine kolaylıkla yükselebilinir.
(buldum, 24.08.2011 17:00)

bana rejimimi bozduran çok fenafillah bir kurabiyedir. içindekilere bakarsak, un, saf tereyağı, badem, kabartma tozu, vanilya, pudra şekeri ve/veya şeker. kendisine “sadece un kurabiyesi yeeaa ne kadar güzel olabilir” şeklinde bakarsanız hata edersiniz, çünkü hele ki tazeyse resmen ağzınızda dağılıyor. yedikten sonraki ilk tepkim oha oldu.aldığım paketi, adadan eve kadar, yaklaşık 350 km kadar bir yol boyunca “ammmmman kırılmasın aman bozulmasın” diyerek resmen koynumda taşıdım. çocuğum olsa bu kadar severdim heralde. her ne kadar el yapımı da olsa fiyatı pahalı. ve pastane bu kurabiyeleri tek tek denetmiyor. kendi hazır kutuları içerisinde satıyor. en küçüğü ki içinde 8 tane var, 7 tl. bir büyüğü ise 15 adet 10 tl. adadan dönerken 2 saat süren kabatepe yolculuğumuz boyunca masanın üzerine görmemişler gibi yayarak, çayımızla löp löp yutarken, gökçeada’dan en çok aklımızda kalacak olan şeyin bu güzel kurabiye olacağından bahsettik. yolda hatta iddiaya bile girdik. aceba annelerimiz bunu tatsaydı, tarifini çıkartabilir miydi? koşa koşa yanlarına gittik ve tattırdık. biz gizli tarife yaklaştık. darısı başınıza.

pastanedeki adamın söylediğine göre, açılmadığı takdirde 1 sene boyunca tazeliğini koruyabiliyormuş. son aldığım kutuyu daha açmadım ama, yedikçe efi teyze’nin ruhuna fatiha okuyacağım. eğer yaşıyorsa da, tanrı uzun ömürler versin kendisine. ellerine sağlık!

adaya gidemeyip de yolu çanakkaleye düşenler için;

(0286 212 25 10) cumhuriyet cad. no:34 çanakkale adresinden bulmak sanırım mümkün. yani en azından orjinal kutusu üzerinde bu şekilde yazıyor.
(new way of life, 04.09.2011 15:33)

Gökçeada Lezzetleri…”Efi Badem”

Gökçeadaya gidildiğinde mutlaka yenilmesi gereken bir lezzet… “Efi Badem”…

Ada merkezine geldiğinizde Meydani Pastanesinden Efi Badem’leri tadabilirsiniz. Bademli bu kurabiyeler, Rum’ların özel günlerinde yapılırmış. Meydani pastanesi bu lezzeti adalı Madam Efi’den almış ve bu bademli kurabiyelere de Madam Efi’nin adını vererek “Efi Badem” demişler.

Efi Bademler görüntü olarak Edirne Kavala Kurabiyesi yada un kurabiyesini hatırlatsa da lezzeti bambaşka…

Ada’ya gitiğinizde mutlaka tatmalısınız yada Ada’ya giden bir tanıdığınız varsa mutlaka sipariş verin.

Hacerin Lezzet Durakları

Gökçeada Menüsünde denediğim lezzetler arasında kılıç şiş en sevdiklerim arasındaydı.Cicirya ise rum mutfağına ait bir çeşit pizza, keçi peyniri ile yapılıyor.Adadan toplanarak yapılan Karadut dondurmasına ise bayıldım.Eve dönene kadar hemen her gün yedim denebilir 🙂 Meyveli dondurmaları sevmiyor olmama rağmen resmen dut yiyormuşsunuz gibi oluyor.Anlatırken bile ağzım sulandı :))Tüm dondurma çeşitleri doğal meyvelerle yapılıyor.Meydani pastanesinde oturup dondurma yemenin keyfi çok başka.Meydani pastanesinin sattığı kavala kurabiyesinin bir benzeri olan “efibadem”kurabiyesi de oldukça lezzetli.Dönerken hediye olarak alabilirsiniz.

Dibek KahvesiEfibademAdanın organik zeytinyağları çok özel

Gökçeadanın ünlü dibek kahvesini Zeytinliköyde içiliyormuş.Bizde denemek için fırsat kolluyorduk zaten.Bir sürü kahve var,tek tek hepsini denedik.Bartholomeos’un Evin’de Madam Amirsa’nın dondurmalı sakızlı muhallebisi ise şahane.Panayot ustanın dondurmaları ise enfes.Ama dibek kahvesi’nin en güzelini Madamın Kahvesinde içmelisiniz.Zeytinliköy bir harika ,insanın burada ömrü uzar.Keşke mümkün olsada oralara yerleşsek.

Pelince

‘gökçeada’da meydan pastanesinden edinebileceğiniz eşsiz bir lezzettir. un kurabiyesinin yakın akrabası olan efibademin içinde badem bulunur, kahve eşliğinde nirvanaya ulaştırır. biraz pahalıdır fakat hakkını verir. ah gitsek de yesek…

gökeçada’ya y…

Boğaziçi Sözlük

The Efibadem cookie (Efibadem Kurabiyesi) is a traditional taste identified with Gökçeada. It is cooked with almonds and butter. Efibadem cookies can be found at the Meydani Pastry Shop (Meydani Pastanesi) in the island’s city center.
Read more

efibadem; iki parmak arasında, düşmeyecek kadar sıkı dağıtmayacak kadar gevşek tutulur, ağza atılır.

twitpic

Efibadem diye bişey var lan. Yemeyen yaşadım demesin.

Twitter

Adadan ayrılırken, tamamen doğal ürünlerle yapılan türlü çeşit reçellerden, adaya özgü bir kurabiye çeşidi olan Efibadem’den, Gökçeada’da yıllardan beri üretimi devam eden ev yapımı şaraplardan ve adanın zeytinlerinden yapılan zeytinyağından almanızı öneririm.

Neredekal

Feribot kuyruğuna girmeden merkezdeki Meydani Pastanesi’ne doğru koşuyorum. Sahibi Ergin Bey tezgâhın arkasında müşterilerle sohbet halinde. Bana hemen karadutlu bir dondurma ikram ediyor, yeni yaptıkları limonatadan içmeye vaktimiz olmadığını söyleyince sitem ediyor, bir dahaki sefere beş çayı saatinde uğrayacağımı söylüyorum. Bunca senedir alışveriş yaptığımız için artık ne istediğimi biliyor, sadece “Kaç kutu istersiniz?”diye soruyor. Efibadem alacağım. Tereyağı ve bademle yapılan, Paskalya masalarını süsleyen, bir çeşit un kurabiyesi Efibadem (www.efibadem.com.tr) Kurabiye ismini onun doğru tarifini paylaşan Madam Efterpi Sguromali’den alıyor. Ergin Bey çocukluğunun kurabiyesini tekrar adaya kazandırmak istiyor. Madam Efi pastaneye müşteri olarak gelip bu kurabiyenin tarifini veriyor. Bu tarife sadık kalınarak yapılan denemeler sonucu Efibadem ortaya çıkıyor ve Ergin Bey de Madam Efi’ye teşekkür etmek için kurabiyelere Efibadem ismini veriyor. Paketlerimi alıp çıkarken acelem olduğunu anlayan Ergin Bey bir tane Efibadem’i peçeteye tutuşturarak uzatıyor. “Yolluk olsun” diyor gülerek. Efibadem o kadar yumuşak ki, ağzımda hemen dağılıyor, badem parçalarının tadı geliyor damağına. Kuzu Limanı’ndan kalkan feribota biniyoruz. Şule ve Aziz çiftine mi, Tülay Hanım’la kardeşi Nuray’a mı komşu olsak diye konuşuyoruz. Her şeyi bırakıp adaya yerleşebileceğimiz günleri dört gözle bekliyorum.

Seyahatperest

Yediğim en lezzetli kurabiye;efi badem!

foursquare

efibadem inanılmazdır gercekten…umarım bıgun aracla gıder adanın tamamını gorme sansı yakalarsınız…bozcadaya gore daha az gelısmıs ama hıtap ettıklerı kıtlede farklı ne yazık kı

facebook

Ada’ya geçerken Feribot kuyruğunda küçük küçük paketlerde birer tadımlık Efibadem kurabiyeleri sizlere ikram edilince inanın çok heyecanlandım. Efibademi gidip Meydan Pastanesinden alıp tekrar yiyince bunun inanılmaz bir lezzet olduğuna bir kez daha karar verdim..

blogspot

– Gökçeada Dalış Merkezi’nden dalış dersleri alın. Kurslara katılmasanız bile bir kerelik keşif dalışı yapabilirsiniz.

– Gökçeada bir organik tarım cenneti. Organik bulduğunuz herşeyi alın, özellikle zeytinyağı…Türkiye’nin tek organik süt ürünleri markası Gökçeada’dan(Elta-Ada), bunu iyi değerlendirin.

– Rumlara özgü sakızlı muhallebi, efibadem, dibek kahvesi mutlaka tadılmalı !

tekirdagmotorsiklet